مقایسه قدیمی‌ترین و جدیدترین خودروی الکتریکی نیسان

0
(0)

خودروهای الکتریکی چند سالی است که صنعت خودروی جهان را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند. خودروسازان به دنبال استفاده از قوای محرکه الکتریکی به منظور پاس کردن قوانین سخت‌گیرانه سوخت و آلایندگی بوده و البته مرحله گذار به‌سوی حمل‌ونقل پایدار نیز محسوب می‌شوند. اگرچه خودروهای الکتریکی توجهات زیادی را در زمانه مدرن به خود جلب کرده‌اند اما تکنولوژی بکار رفته در آن‌ها بسیار قدیمی است.

1281 مقایسه قدیمی‌ترین و جدیدترین خودروی الکتریکی نیسان

نیسان لیف جدید شاید جذاب‌ترین خودروی حاضر در جاده‌ها نباشد اما زمانی که بحث نگاه به آینده مطرح می‌شود، قطعاً جایگزین بهتری برای خودرویی قدیمی‌تر است. لیف جدید قوی‌تر بوده و محدوده حرکتی بیشتری دارد و البته که خودروی بهتری است. شاید برخی افراد فکر کنند لیف یا e-NV200 جزو اولین خودروهای الکتریکی نیسان هستند اما پیشینه و ریشه هر دو خودرو به حدود 70 سال قبل بازمی‌گردد. نیسان اخیراً ویدئویی منتشر کرده که در آن شاهد مقایسه اولین محصول الکتریکی تاریخ آن یعنی تاما با محصول نمادین مدرنش یعنی لیف هستیم. در ادامه تاریخچه‌ای کوتاه و مختصر از تاما را خدمت شما عزیزان تقدیم می‌کنیم.

1282 مقایسه قدیمی‌ترین و جدیدترین خودروی الکتریکی نیسان

پس از جنگ جهانی دوم، سوخت در ژاپن کمیاب شد و همین امر خودروسازان را مجبور نمود تا به دنبال منابع متفاوت قدرت برای حمل‌ونقل باشند. پرنس موتورز که در سال‌های بعد به نیسان تبدیل شد طرز فکر متفاوتی داشت و در سال 1947 اقدام به معرفی تاما کرد. این خودرو یک تراک بوده و ظرفیت کافی برای دو نفر را دارد.

1283 مقایسه قدیمی‌ترین و جدیدترین خودروی الکتریکی نیسان

تاما پیشرانه الکتریکی 4.5 اسب بخاری داشته و از باتری 40 ولتی سرب-اسید استفاده می‌کند. اگرچه قدرت این خودرو بسیار ناچیز است اما در آن زمان می‌توانسته به سرعت 35 کیلومتر در ساعت برسد و برد 65 کیلومتری داشته است. بازهم می‌گوییم تاما را نمی‌توان با استانداردهای مدرن امروزی مقایسه کرد اما درباره خودرویی صحبت می‌کنیم که متعلق به سال 1947 است.

1284 مقایسه قدیمی‌ترین و جدیدترین خودروی الکتریکی نیسان

موضوع جالب ‌تر اینکه پرنس موتورز از فرایند مشابه خودروهای امروزی در ساخت تاما استفاده کرده است؛ مثلاً باتری درست زیر کف خودرو قرار داشته و مرکز ثقل خودرو تا حد ممکن نزدیک به زمین بوده است. شاید ایده تولید یک خودروی الکتریکی خیلی جذاب نباشد اما زمانی که شاهد حرکت شانه‌به‌شانه یک خودروی الکتریکی مدرن با نمونه‌ای حدوداً 70 ساله هستید، به سختی می‌توان جلوی هیجان خود را گرفت!

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

دو فناوری جدید نیسان

0 (0) خودروسازی نیسان در راستای تلاش‌های روزافزونش برای تبدیل‌شدن به یکی از قطب‌های فناوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با امداد نیسان